Assembly Inception Date : April 5, 2008 and Dissolved Date : March 19, 2013
Printer Friendly

2008-2013

Member Profile

Other

Ms.   Nadia Gabol

PSW-148
 
Minister: Human Rights
BA : B.A.(Hons) Manchester (U.K)
Mutahida Quami Movement   (See other MPAs of this party)
Lateef Gabol
Unmarried
1978-07-18
Manchester (U.K)
Gabol House, Gabol Road, Gabol Park, Layari, Karachi.
0300-2022666
Country Purpose of visit Duration
United Arab Emirates
United Kingdom
NOTE:
Membership of Ms. Nadia Gabol, MPA of Provincial Assembly of Sindh has been suspended by Supreme Court of Pakistan vide Constitution Petition No.05/2012-SCJ dated 4th July 2012.
Sindhi
Islam